مدرسه فیلیمو و دانوین، راهکاری برای تحقق عدالت آموزشی

مدرسه فیلیمو

دانوین و مدرسه فیلیمو با همکاری هم توانسته‌اند، در مسیر عدالت آموزشی قدمی محکم بردارند.

 

دانش‌آموزها و بچه‌ها سرمایه‌های یک جامعه هستند.
نظام آموزشی کشور ما، نیازمند یک تحول اساسی ‌است.

همین دو جمله پایه و اساسی شد برای شکل‌گیری دانوین. دانوین، از فقط یک “اسم”، تبدیل شد به یک تیم. این تیم حرفه‌ای با تلاش چندین ساله‌ی خود محصولات و محتواهایی تهیه کردند که در راستای نیل به هدف‌هایشان کمکی باشد به جامعه‌ی آموزشی کشور. از دانش‌آموزان گرفته تا معلم‌ها و بقیه‌ی افرادی که هرکدام به نوعی با این جامعه‌ی سرنوشت‌ساز در ارتباطند. در این مطلب با بررسی این اهداف، علت اصلی همکاری دانوین و مدرسه فیلیمو را شرح می‌دهیم.

اهداف دانوین

برخی اهدافی که دانوین برای محقق‌کردن آنها تلاش می‌کند شامل موارد ذیل هستند. اینجا به اختصار به توضیح هرکدام می‌پردازیم:

ارائه‌ی روشی برای یادگیری تجربی:

تغییر شیوه‌ی یادگیری دانش‌آموزان از روش حفظی به روش تجربی یکی از اهداف دانوین است. دانوین معتقد است مطلبی که با تکرار زیاد ممکن است تنها در حافظه‌ی دانش‌آموزان جای‌بگیرد، با استفاده از آزمایش و روش‌های تجربی در عمق ذهن دانش‌آموزان می‌نشیند. این مطلب جای خود را در زندگی روزمره‌ی دانش‌آموزان پیدا می‌کند. به این شکل کارکرد و کاربرد اصلی محتوای درسی کتب آموزش و پرورش نیز نمایان می‌شود.

استفاده از هوش چندگانه:

مطالعه‌ی سنتی کتب درسی، باعث می‌شود تنها چند بخش محدود ذهن برای یادگیری مورد استفاده قرارگیرند. این درحالی‌است که دانوین معتقد است که پرورش ذهن، مانند پرورش جسم مهم است. همچنین می‌تواند در آینده‌ی دانش‌آموزان سرنوشت‌ساز باشد. در نتیجه‌ی این اعتقاد است که برای یک مطلب واحد در کتاب درسی دانش‌آموزان، محتواهای باکیفیت متنوع در دانوین ساخته‌شده‌است. از متون مکتوب گرفته تا ویدیوهای آموزشی و بازی و سرگرمی‌های گوناگون. به این ترتیب از هوش چندگانه‌ی دانش‌آموزان استفاده می‌شود.

تحقق عدالت آموزشی:

همه‌ی ما به خوبی می‌دانیم که امکاناتی مثل آزمایشگاه‌های مجهز، کلاس‌های درس هوشمند و پیشرفته، فضای کافی برای تجربه و بازی دانش‌آموزان و … در تمام مدارس مهیا نیستند. اما همچنان همه‌ی ما می‌دانیم که همه‌ی کودکان دنیا لیاقت بهره‌مندی از این امکانات را دارند. مطمنا رویای همه‌ی ما تحقق این شرایط است. اما در واقعیت تحقق آن نیازمند ظرفیت‌هایی است که متاسفانه دسترسی به آنها میسر نیست. به همین دلیل برای ایجاد شرایط برابر و عادلانه‌ای برای دانش‌آموزان کشورمان، دانوین بوجود آمد.

اما چگونه عدالت آموزشی در سریع‌ترین زمان ممکن محقق شود؟! کارگروه‌های متخصص در دانوین در حال یافتن بهترین راهکارها برای تحقق این هدف بودند که با پیشنهادی روبرو شدند که می‌توانست فرصت خوبی باشد!

نیل به اهداف سازمانی دانوین

این روزها درصد قابل توجهی از دانش‌آموزان کشور در خانه و با استفاده از اینترنت و وسایل ارتباطی در حال تحصیل هستند. بسترهایی که پیش‌تر هم در حال فعالیت بودند نیز در حال توسعه هستند. همزمانی عصر ارتباطات با شرایط ویژه‌ای که به سبب ویروس کرونا بوجود آمده، باعث شد برای نیل به اهداف مهم‌تری از ابزار هوشمند و بسترهای موجود استفاده شود.

فیلیمو یکی از آن بسترهایی بود که پیش از این نیز فراهم بود، اما با درک شرایط موجود به بهبود کیفیت خود پرداخت.

بله، پیشنهادی که می‌توانست کمکی به دانوین باشد برای نیل به هدف مهم “تحقق عدالت آموزشی”، همکاری مدرسه فیلیمو با دانوین بود!

فیلیمو، با راه‌اندازی بخش جدیدی به نام “مدرسه فیلیمو” درصدد جمع‌آوری محتوای باکیفیت برای دانش‌آموزان کشور است. در همین راستا به دانوین پیشنهاد شد که از برخی از محتواهای باکیفیت تولید شده در گروه دانوین، در مدرسه فیلیمو استفاده شود.

گروه دانوین در تمام مدت کاری خود، در تلاش هستند تا از زیرساخت‌های موجود بهترین استفاده را کنند تا اهداف سازمانی را -که پیش‌تر نیز به آنها اشاره شد- محقق سازند. این همکاری دقیقا می‌تواند مصداق بارز استفاده از زیرساخت‌های موجود باشد. لذا مفتخریم به اطلاع شما دانش‌آموزان عزیز، معلمان و به طور کلی جامعه‌ی آموزشی کشورمان -که سرمایه‌های اصلی کشور هستند- برسانیم، از این به بعد، از هر دو بستر مدرسه فیلیمو و دانوین می‌توانید همراه دانوین باشید.

ما، در گروه دانوین، از صمیم قلب امیدواریم این همکاری، قدمی موثر در راستای تحقق عدالت آموزشی در سطح کشورمان باشد.

 

گروه خبر دانوین

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

مدرسه فیلیمومقالات

12 نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *